28-05-2018 tarihinde eklendi, 1624 kez okundu.
Saflı Cami Halıları, Yün Cami Halıları, Seccadeli Cami Halıları ve dekoratif halı üretiminde ülkemiz ileri gelen ülkelerden birisidir. Günümüzde Türkiye'nin her tarafında kurulu cami halısı fabrikaları ülke istihdamına büyük katkıda bulunmaktadır. Cami Halısı üretimi sektöründe binlerce usta, kalifiye işçi çalışmaktadır. Kültürümüzde ve tarihimizde de öneme sahip olan cami halıları yaşamımızda vazgeçilmez bir yerdedir.
 
Günümüzde orta yaşın üzerinde olan ve çocukluk yılları kırsal bölgelerde geçmiş hemen hemen herkes, köy evlerinde kurulmuş halı tezgahlarını ve bu halı tezgahlarının başında halı dokuyan kadınları ve genç kızları hatırlarlar.
 
Orta Asyadan batıya doğru Türk'lerle birlikte gelişmiş olan halı dokumasının en güzel örnekleri halen bazı müzelerde sergilenmektedir. Cami Halıları bizim önemli bir kültürümüzdür. Günümüze ulaşabilen tarihi cami halıları hakkettiği değeri görmektedirler.
 
Kolay taşınabilir olması ve koyulduğu zemini çıplak ayakla basılabilir hale getirmesi nedeniyle ve ibadet edebilme için güzel ve temiz bir zemin hazırlamış olması nedeniyle Türk'ler cami halısı öncüsü olmuştur. Bu gün baktığınızda yeni bir ev kurulduğunda ilk alınacaklar listesinde halı yerini ilk sıralarda alırken cami ihtiyaçları arasında da cami halısı en önemli yeri tutmaktadır.
Etiketler: cami halıları, cami halısı, saflı cami halıları, yün cami halıları